Wymiana łożysk kół, wahacza i główki

Główne zagadnienia obsługi motocykla

Moderator: Service Team CB13

Wymiana łożysk kół, wahacza i główki

Postprzez Kam » 13 paź 2019, o 15:11

Cześć
Muszę coś zrobić z tym wachlowaniem motocykla w wyższych prędkościach. O ile w normalnej jeździe po krętych drogach to nie ma znaczenia, o tyle przy przelotach autostradowych naprawdę irytuje to raz, a dwa że jest niebezpieczne.
W związku z tym postanowiłem zafundować Hani pełny serwis: łożyska kół przód i tył, główki ramy, wahacza tył. Oczywiście wymianę oleju w zawieszeniu.

Pytanie co jeszcze, żeby mieć z tym spokój? Myślałem też o panewkach w lagach i nowych tulejkach w tylnych teleskopach.
Może ktoś ma jakiś patent na to cholerstwo?
Kam
Świeżutki Członek

Re: Wymiana łożysk kół, wahacza i główki

Postprzez Olo » 13 paź 2019, o 19:28

Oponkom się przyjrzyj...

Wysłane z mojego Mi 9T przy użyciu Tapatalka
Olo
Świeżutki Członek

Postprzez Kam » 19 paź 2019, o 12:17

W intermotorsie kupiłem tylko łożyska główki i kół, z tym że sprzedali mi na przód i tył taki sam kpl.
W koła wchodzą pewnie te same, ale jakie idzie do zabieraka z zębatką?
I drugie pytanie: jakie idą do wahacza? Znalazłem na forum że igiełkowe to hmk2830 (czy na pewno?) ja jakie idą z drugiej strony?

z góry dzięki
Kam
Świeżutki Członek

Postprzez pyton » 19 paź 2019, o 19:47

Koła masz tutaj rozkminione:
viewtopic.php?f=8&t=1323
Wahacz lewa(od strony łańcucha) - tak jak napisałeś , igłowe HMK2830 z tym , że może być do niego potrzebna jeszcze bieżnia , dostępna jedynie w ASO za ok. 100zł , ocenisz starą "organoleptycznie" jak rozbierzesz i czy ma owal (pomiar mikrometrem).
Wahacz prawa - 2szt.typowe kulkowe 6904 o wymiarach 20x37x9
Mogą być potrzebne jeszcze uszczelniacze końcowe (simeringi) 2szt . Wymiarów nie zapisałem , ale chyba są nietypowe - jeśli tak , musisz przepłacić w ASO.
pyton
Stary Członek

Postprzez Kam » 19 paź 2019, o 20:26

Dzięki wielkie pyton ;)
Kam
Świeżutki Członek

Postprzez Kam » 22 lut 2020, o 15:27

Mam pytanie w związku z wymianą przednich łożysk: czy łożyska powinny być nabite do końca gniazda, czy tak żeby wewnętrzna tuleja miała luz?
Jesli nabijam łożyska do końca gniazd wtedy tuleja opiera się o wewnętrzne pierścienie i czuć że łożyska chodzą ciężko. W manualu nic o tym nie piszą lub nie znalazlem.
Kam
Świeżutki Członek

Postprzez pyton » 22 lut 2020, o 22:24

To , czy tuleja wewnętrzna dystansowa siedzi między wewnętrznymi bieżniami łożysk mniej, lub bardziej ścisło , praktycznie nie ma znaczenia , bo i tak wszystko ściągniesz osią do kupy , a bieżnie zewnętrzne łożysk przesuną się w gniazdach i ustawią odpowiednio , jak koło pójdzie w ruch. Raczej trudno tu coś skopać , ale zwróć uwagę na ustawienie samej osi względem lewej lagi na znaki.
pyton
Stary Członek

Postprzez Kaznodzieja » 23 lut 2020, o 03:57

Bieżnie łożysk dobijaj do końca (poczujesz, usłyszysz), dokręcanie sztycy wg. serwisówki
Motocykl jest jak wódka - poniżej litra nie opłaca się kupować...
CB600F -> CBR1000RR -> CB1300A5 -> VZR1800 -> CB1300A8 -> Multistrada 1200S
Kaznodzieja
Stary Członek

Postprzez Kam » 23 lut 2020, o 23:15

No właśnie jak dobiłem do końca łożyska w gniazdach, to tuleja która siedzi w środku była jakby za długa i tak zablokowała łożyska że nie można było nimi przekręcić.
Stąd właśnie pytanie. Jakbym zostawił tak nabite to przy tych naprężeniach łożyska rozsypią się po kilkudziesięciu kilometrach.
Pyton o jakich znakach piszesz? Nic nie znalazłem w serwisówce...
Kam
Świeżutki Członek

Postprzez pyton » 24 lut 2020, o 00:37

Nic się nie rozsypie , bo bieżnie zewnętrzne same się przesuną w gniazdach na skutek ruchu i łożyska się odprężą. Tam są tak wymiary zgrane , że jest na to miejsce. Oczywiście możesz złożyć tak , aby tuleja dystansowa środkowa była nieco luźniejsza , choćby dlatego żeby łatwiej było oś wsunąć. Co do znaków , to miałem na myśli tę kreskę na końcu osi , którą zgrywasz z zewnętrzną krawędzią lewej lagi zanim ściągniesz wszystko śrubą po przeciwnej stronie. Chodzi o odpowiednie osiowe ustawienie koła w lagach , jak również , co za tym idzie , odpowiednie ustawienie tarczy hamulcowej względem zacisku hamulcowego.
pyton
Stary Członek

Postprzez Kam » 18 mar 2020, o 22:17

No ok, jeszcze pytanko o główkę ramy. Serwisówka mowi żeby skręcić łozysko na 25N. nie mam takiej nasadki, dokręcam kluczem hakowym mocowaniem na klucz dynamometryczny i wydaje mi się ze te 25N to cholernie dużo.
Nie jedną główkę ramy się skręcało i nigdy nie szło tak mocno. No chyba że te 25N w serwisówce dotyczy normalnego łożyska a tu daję stożkowe...?

Podpowiedzcie jak to dobrze skręcić?
Kam
Świeżutki Członek

Postprzez pyton » 19 mar 2020, o 00:24

Tutaj opisałem jak dokręciłem wg. serwisówki od jakiejś yamahy , kilka sezonów wstecz i nie musiałem poprawiać.
viewtopic.php?f=8&t=1026&start=15
Zalecają jeszcze większy moment dokręcenia , ale tylko po to aby bieżnie łożysk siadły ładnie , ale potem koniecznie poluzować.
pyton
Stary Członek

Postprzez Kam » 24 kwi 2020, o 22:51

Kuźwa, wszystko pozmieniane a dalej pływa... Jak przyśpiesza jest ok, przy stałej prędkości pływa. Najbardziej powyzej 160-180
Co może jeszcze na to wpływać? Myślalem że szyba może (akcesoryjna do nakeda) ale wcześniej tak nie mialem.
Kam
Świeżutki Członek

Postprzez Jacor1050 » 25 kwi 2020, o 09:00

... no to spróbuj bez szyby , miałem podobnie ale z bocznymi kuframi GIVI oraz z szybą
Posiadacz " szybkiego traktora " ...
Jacor1050
Stary Członek

Postprzez Kam » 25 kwi 2020, o 09:41

Motocykl kupilem z tą szybą, gdyby plywał przez nią to robiłby to od początku, a wcześniej było OK

Zauważyłem że jest lekki luz na tych tulejkach gumowych na mocowaniu tylnych amorów. Ma to jakiś wpływ?

Jak nie to, to chyba tylko opony zostały....
Kam
Świeżutki Członek

Następna strona

Powrót do Obsługa