Łańcuch

Główne zagadnienia obsługi motocykla

Moderator: Service Team CB13

Re: Łańcuch

Postprzez szataniszcze » 1 gru 2013, o 12:12

opowiem wam o moich przemyśleniach apropo smaru w spreju po wczorajszym czyszczeniu łańcucha :)
idź pan w hpiip! ja ppiip kpiip mać! :mad:
nafta, pyndzel i ogień ! po 30 minutach czyszczenia myślałem że jest spoko. Pokusiłem się jeszcze o wyczyszczenie z tej ppiip mazio-gumy tej gumowej prowadnicy łańcucha na wahaczu. Żeby to wyjąć musiałem porozkręcać lewe osłonki itd.... To co zobaczyłem wokół zębatki i wałka zdawczego to ja ppiip, kpiip mać!
Wszystko zalepione tym gównem. żeby wyczyścić to musiałem nożem i śrubokrętem ciąć i wyrywać to gówno! i nafta, i sprężarka i nafta i sprężarka....
Cała morda w tym jpiip syfie a efektów nie widać?!
łańcuch też: nafta, sprężarka, nafta sprężarka ... Po dwóch godzinach czyszczenia tego wszystkiego, polewania łańcucha naftą i przedmuchiwania go powietrzem to ciagle odczuwam w palcach drobny piasek który na łańcuchu jest =|
Nie dam sie kpiip namówić na żaden sprej! Po pierwsze piach z tą mazią działa kojąco na zębatki niczym papier ścierny, po drugie wszystkie elementy zpiip tym szajsem :mad: Pędzlując olejem przekładniowym Sevene miałem czysty, tłusty i elegancki łańcuch. To z czym zmierzyłem się wczoraj to jakaś porażka...
Wnioosek: albo bede jeździł z pędzlem i pędzlował , albo olejarka. ;)
szataniszcze

Postprzez andrzej » 1 gru 2013, o 14:21

To może ja troszke w tym tmacie.Po kupnie moto przez 2 miesiące nie wiedziałem że mam oliwiarke, prawde mówiąc wogóle nie wiedziałem że coś takiego istnieje.Motor i jazda nim tak mnie pochłoneły że nie zwracałem uwagi na takie pierdoły jak łańcuch.Przy myciu zauważyłem jakiś wężk na wachaczu od spodu .Po wężyku doszedłem do zbiorniczka ukrytego koło akumulatora ,dopiero potem zaczołem podbudowe teoretuczną w necie.Okazało sie że mam scoto coś tam.Oczywiscie rozebrałem zbiorniczek sprężna wypadła ,ale jakoś to żłożyłem,kupiłem oryginalny olej zalałem i działa do dziś.Smruje, bezobsługowe ,koła nie babrze jestem zadowolony.Mysle że problemy mogą wynikac ze złego ustawiena albo nie odpowiedniego oleju albo mnie sie udało.
andrzej
Stary Członek

Postprzez alex62 » 4 lut 2015, o 16:58

Nie będe zaczynał nowego tematu (choć nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi w zasobach) :/ ,więc spytam tu:
Jak prawidłowo zmierzyć luz łańcucha napędowego? Te 25-35mm. Tzn . mam na myśli ustawienie motocykla. Na bocznej ,gdy tylne koło stoi na podłożu? Na centralce (mam ją-ale która przecież nie jest standardowym wyposażeniem motka) ,kiedy tył jest w powietrzu?
Mam wrażenie ,że w instrukcji jest nieścisłość bo każą stawiać na centralkę (ale nie wszystkie ja mają!!! ) a potem przetaczać kilkukrotnie i znowu porównywać wynik! Po kiego grzyba przetaczać , jeśli sprzęt stoi na centralce i można obrócić kołem? :nono Pogubiłem się nieco. . . :rolleyes:
Może ktoś to JEDNOZNACZNIE wyjaśnić? :szampan
Ostatnio edytowano 5 lut 2015, o 10:49 przez alex62, łącznie edytowano 1 raz
Lubię śmigać choć nie bardzo umiem!
alex62
Członek

Postprzez Kaznodzieja » 4 lut 2015, o 18:18

Nie ma co panikować ani wczuwać się zbytnio - sprawdzaj jak stoi na kołach ale bez jeźdźca :)
Ja zawsze sprawdzam butem ( wrzucam bieg i cofam moto aby łańcuch napiął się u góry i poluzował dołem ) i patrzę czy aby nie za duży - jeszcze nigdy innej miarki nie użyłem :biker
Motocykl jest jak wódka - poniżej litra nie opłaca się kupować...
CB600F -> CBR1000RR -> CB1300A5 -> VZR1800 -> CB1300A8 -> Multistrada 1200S
Kaznodzieja
Stary Członek

Postprzez alex62 » 5 lut 2015, o 10:52

Kaznodzieja napisał(a):sprawdzam butem ( wrzucam bieg i cofam moto aby łańcuch napiął się u góry i poluzował dołem

:opad - o tej metodzie to jeszcze nie słyszałem =|
alex62
Członek

Postprzez lesor » 5 lut 2015, o 15:57

Przetacza się po to, żeby zbadać czy łańcuch nie jest wyciągnięty, a wyciąga się zazwyczaj nierównomiernie. Jeśli chodzi o naciąg, to pierwsze słyszę, że sprawdza się na centralce.
Mi się łańcuchy w cb wyciągały wyłącznie nierównomiernie, tj. regulacja w zasadzie nie pomagała bo na odcinku niewyciągniętym było dobrze [w tolerancji] a w wyciągniętym i tak dyndało jak słonie jaja.
lesor
Wielki Mufti Kalifatu Brukselskiego

Postprzez Pablo » 5 lut 2015, o 16:32

Pablo
Stary Członek

Postprzez pyton » 5 lut 2015, o 18:05

lesor napisał(a):Mi się łańcuchy w cb wyciągały wyłącznie nierównomiernie,

A już myślałem , że tylko u mnie się jakiś g...ny trafił. Leszek masz jakąś teorię dlaczego tak się dzieje? Do tej pory myślałem,że to efekt złożenia
łańcucha z ogniw pochodzących z różnych partii np. trochę inaczej zahartowanych i po prostu trafiamy czasem niefartownie na taki egzemplarz .
Ale jeśli problem się powtarza to ...już sam nie wiem.
pyton
Stary Członek

Postprzez lesor » 5 lut 2015, o 18:56

A po co o tym myśleć? Zmien co 35tysiecy, wybierz żółty albo inny radosny.:)
Myślę, ze to się dzieje od pierwszego mocniejszego naprężenia, np agresywniejszego przyspieszenia a potem juz się poddaje na tym samym odcinku. Docent pewnie lepiej objaśnia zjawisko, :-p

Wysłano z ruchomej aparatury czytająco - piszącej. %-)
lesor
Wielki Mufti Kalifatu Brukselskiego

Postprzez Kaznodzieja » 5 lut 2015, o 23:25

Pablo napisał(a):Olek popatrz na ten filmik:
https://www.youtube.com/watch?v=z6UMtAwll74

Tylko Niemiec może zrobić 18 minutowy filmik o naciąganiu łańcucha...
Motocykl jest jak wódka - poniżej litra nie opłaca się kupować...
CB600F -> CBR1000RR -> CB1300A5 -> VZR1800 -> CB1300A8 -> Multistrada 1200S
Kaznodzieja
Stary Członek

Postprzez alex62 » 6 lut 2015, o 11:14

Pablo napisał(a):Olek popatrz na ten filmik:
https://www.youtube.com/watch?v=z6UMtAwll74

Paweł- dzięki :zdrowko , długi , dokładny (jak to u niemców :lol: ) ale pożyteczny filmik. Naprawdę gość spoko i 'jak krowie na rowie" :p objaśnia.
Jestem kontent :hejka
alex62
Członek

Postprzez Pablo » 6 lut 2015, o 14:47

Spoko :zdrowko
W jego profilu jest jeszcze więcej przydatnych nam filmików.
Pablo
Stary Członek

Postprzez alex62 » 7 lut 2015, o 23:59

Pablo napisał(a):Spoko :zdrowko
W jego profilu jest jeszcze więcej przydatnych nam filmików.

Wykorzystałem je już dziś w garażu =D
alex62
Członek

Poprzednia strona

Powrót do Obsługa